Intensywna eksploatacja, twarda woda i kamień to elementy, które najczęściej są przyczyną problemów z armaturą w kuchni i łazience. Jeśli chcesz, żeby kran był funkcjonalny i dobrze Ci służył przez kolejne lata, musisz odpowiednio o niego dbać. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz kilka zasad czyszczenia i konserwacji baterii, które pomogą Ci zminimalizować ryzyko awarii, a tym samym wydłużą jej żywotność.

Czyszczenie baterii krok po kroku

Wbrew pozorom, proces ten nie jest wcale skomplikowany. Wiele osób nie czyści armatury, obawiając się, że wiąże się to z problematycznym odkręcaniem poszczególnych elementów kranu. Już w tym miejscu warto zaznaczyć, że to nieprawda! Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w prosty sposób zadbać o armaturę.

Krok pierwszy - czyszczenie perlatora

Zanim dowiemy się, jak go wyczyścić, warto wyjaśnić, czym jest perlator. Jest to specjalna końcówka, którą montuje się na końcu każdej wylewki. Element ten swoim wyglądem przypomina sitko składające się z niewielkich oczek i ma na celu napowietrzanie przepływającej przez nie wody. Perlator powinno się czyścić przynajmniej raz na miesiąc. Proces ten jest bardzo prosty: najpierw należy go odkręcić, a następnie umyć pod bieżącą wodą. Jeśli na sitku znajduje się dużo kamienia, najlepiej włożyć je na kilkanaście minut do octu. Na koniec należy element wysuszyć i ponownie przykręcić.

Krok drugi – usuwanie zabrudzeń z powłok zewnętrznych

Wbrew pozorom, na żywotność i wygląd baterii wpływ ma także to, jak dbamy o powłokę zewnętrzną. Część ta jest szczególnie narażona na zabrudzenia w postaci mydlin, tłuszczu, a nawet resztek jedzenia (w przypadku baterii kuchennych). Właśnie dlatego należy ją regularnie przecierać wodą z płynem, a następnie wycierać do sucha. Pamiętaj, żeby stosować jedynie detergenty, które nie zawierają kwasów, alkoholu, związków chloru, zasad czy rozpuszczalnika. Wszystkie te substancje mogą prowadzić do odbarwień i innych uszkodzeń powłoki.

Jak widać, czyszczenie i konserwacja baterii nie muszą być trudne, wystarczy znać kilka podstawowych zasad i pamiętać o ich regularnym stosowaniu. To sprawdzony sposób na piękny kran, który może służyć przez długie lata.